200 rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki

W związku z 200. rocznicą śmierci Tadeusza Kościuszki, Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, w ramach cyklu „Historia Cię szuka”, zaprasza na wykład Pawła Putona połączony z prezentacją multimedialną pt. „Znane i nieznane pomniki Tadeusza Kościuszki w regionie radomskim”.
Autor przybliży biografię wybitnego przywódcy oraz opowie o znajdujących się na terenie regionu radomskiego rzeźbach, kopcach oraz drzewach zasadzonych na cześć naszego bohatera narodowego.
Spotkanie odbędzie się w najbliższy piątek, 13 października o godz. 12.00. 
Wstęp wolny.

Tadeusz Kościuszko (1746-1817) – inżynier wojskowy, fortyfikator, polski i amerykański generał, uczestnik walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych, Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej podczas insurekcji nazwanej jego nazwiskiem. Polski bohater narodowy, posiadający niezliczoną ilość pomników i miejsc pamięci. Nie inaczej jest i w widłach Wisły, Pilicy i Kamiennej, gdzie spotkać można liczne, czasami mało znane niecodzienne jego pomniki. Historia wielu z nich sięga stu lat wstecz i obrazuje skomplikowane losy ojczyzny znajdującej się pod zaborami.

Dodaj komentarz