STAN ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO W POLSCE

Koronawirus na czy polega problem i jak postępować ?

Boimy się tego co nowe i nam nieznane:
Koronawirus to  nie odmiana grypy. Grypa nie rozprzestrzenia się tak łatwo i nie zabija tak często. Koronawirus wywołujący chorobę COVID-19 jest agresywniejszy od grypy i atakuje bez litości także młodych. Także oni trafiają na intensywną terapię. Takie rewelacje ujawnił na facebooku włoski lekarz Daniele Macchini z Humanitas Gavazzeni Clinics w Bergamo. Jego słowa są przerażajace: wielu pacjentów wymaga natychmiastowego podłączenia do specjalistycznego sprzętu ratującego życie. Wszyscy mają dwustronne śródmiąższowe zapalenie płuc.
U osób starszych i o mniejszej odporności po co najmniej 3 do 4 dnia występują pierwsze objawy.

Ponieważ nie wiemy wszystkiego  o wirusie największym zagrożeniem jest:

  1. Migracja – przemieszczanie się ludzi zdrowych chorych i nosicieli nie świadomych, wracamy z wycieczek, urlopów, pracy zarobkowej z terenów objętych pandemią.
    Wyjeżdżamy po zakupy czy w interesach do innych miast, powroty dzieci ze szkół na weekend.

Zapobieganie – o ile nie można odłożyć podróży  w czasie unikać skupisk i ciasnoty, rozmowy prowadzić z pewnej odległości co najmniej 1 m. Częste mycie  czy dezynfekcja dłoni , unikanie pocierania twarzy. Zalecany kontakt z sanepidem jeżeli wracamy z miejsc gdzie wystąpiło już zarażenie (miasto, kraj) w celu zgłoszenia i otrzymania indywidualnych wskazówek.
Po powrocie unikamy kontaktów na co najmniej 14 dni – kwarantanna domowa, przy której obserwujemy swój stan.

  1. Zakupy, spotkania i zgromadzenia – miejsca gdzie możemy mieć kontakt z nosicielami być zarażani lub samemu zarażać. Mając taka świadomość nikt specjalnie nie będzie narażał innych i siebie na takie ryzyko. Odwołane są wydarzenia kulturalne, sportowe, spotkania organizacji pozarządowych, zajęcia szkolne. Na wejściu do sklepu ustawiamy się w ewentualnej kolejce na zewnątrz w odstępach co najmniej 1 do 1,5 m. do sklepu wchodzi 2 osoby nie więcej. Stosowany płyn do dezynfekcji na wejściu i wyjściu ze sklepu. Markety w zależności od wielkości ochrona wpuszcza 5 do 10 osób. ewentualna kolejka na zewnątrz w odstępach co najmniej 1 do 1,5 m, lub po ustaleniu kolejni czekamy w autach. Stosowane rękawiczki i płyn dezynfekcyjny na wejściu i wyjściu ze sklepu.

Zapobieganie – ograniczamy się do wyjść:
– do pracy z zachowaniem środków bezpieczeństwa zdejmując wierzchnie okryciem myjąc ręce, i twarz.
– do sklepu unikając kolejek i  odwiedzając kolejne sklepy robimy  zakupy niezbędne, nie przesadzając z ilością (co wprowadza panikę że dla mnie nie starczy)
– do urzędu o ile nie można tego zrobić elektronicznie lub w innym terminie ( należy  spróbować wykonać telefonicznie ustalenia)
– do apteki, przychodni, szpitala upewnij się, że wyjście jest niezbędne o ile do apteki można traktować ja wyjście do sklepu to w przychodni i szpitalu poprzedź zasadność przybycia w rozmowie telefonicznej
– sanepid, szpital lub lekarz prowadzący. Po konsultacji  zapadnie decyzja czy można wyjść czy przybędzie transport medyczny.

Należy pamiętać o zdejmowaniu wierzchniego okrycia i dezynfekcji i myciu rąk tak często jak tylko jest to możliwe.

  1. Praca – nie wszyscy mogą zaszyć się w domu Pracujemy normalnie pracodawcy którzy mogą wprowadzają prace zdalną.

Higiena i dezynfekcja  4  do 6 x częściej niż normalnie

Nie określamy jak należy myć skoro jesteś w stanie przeczytać ten tekst ze zrozumieniem to znaczy że masz pełną świadomość i niezbędny zasób inteligencji .

Podsumowując:

STAN ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO W POLSCE WPROWADZONY.

– Wracają kontrole na granicach na co najmniej 10 dni
– Zakaz wjazdu dla cudzoziemców
– Polacy wracający z za granicy zostaną objęci 14-dniową kwarantanną
– Od niedzieli wstrzymany międzynarodowy ruch kolejowy i lotniczy
– Od soboty ograniczenia w działaniu galerii handlowych, otwarte będą tam tylko sklepy spożywcze/apteki
– Restauracje, kluby, bary, puby, kawiarnie ZAMKNIĘTE, możliwe tylko usługi na wynos
– Zgromadzenia powyżej 50 osób ZAKAZANE
– Sklepy, banki w kraju pozostają OTWARTE

WPROWADZAMY KWARANTANNE KTO NIE MUSI NIE WYCHODZI Z DOMU !

 

Dodaj komentarz