Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu zaprasza!

Zaczynamy od naprawdę dobrej wiadomości! Za kilka dni zostanie ponownie otwarta dla czytelników Filia nr 2 (ul. Zientarskiego 1a) na osiedlu Gołębiów. Filia przeszła gruntowny remont i na pewno zaskoczy Państwa nowym wyglądem, nowoczesnością i funkcjonalnością! Czytelnicy będą mogli korzystać z jej usług już od 1 września w godzinach: poniedziałek-piątek 9.00-19.00 i sobota 9.00-15.00.

W związku z otwarciem filii przygotowaliśmy dla Państwa dodatkową w tym roku odsłonę lubianej przez radomian imprezy – Bookcrossingu2 września (sobota) w godzinach 12.00-14.00 przed budynkiem Filii nr 2 zostaną rozłożone stoły, na których znajdą Państwo książki, które będzie można zabrać ze sobą do domu. W ramach naszego książkobrania będzie nie tylko możliwość „uwolnienia” książek zaproponowanych przez bibliotekę i  znalezienia dawno szukanego tytułu, ale także wymiany książek. Mamy nadzieję, że „uwalniających książki” będzie jak najwięcej!

Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu

Szybkimi krokami nadchodzi nowy rok szkolny, a z nim kolejny kulturalny sezon. Biblioteka tradycyjnie rozpoczyna go kilkoma ekspozycjami.

I tak już od 1 września w Filii nr 16 (ul. Barycka 2)będzie można oglądać wystawę  prac plastycznych uczniów Publicznego Gimnazjum nr 3 w RadomiuMy i świat wokół nas.  Na przestrzeni lat uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 3 (a wcześniej Szkoły Podstawowej nr 40) poprzez swoje prace pokazywali swoją wrażliwość artystyczną, predyspozycje twórcze, zdolności i umiejętności. Niniejsza wystawa ma na celu zaprezentowanie spośród wielu prac tych wybranych, pokazujących, że młodzi ludzie to osoby myślące samodzielnie, skłonne do głębszych refleksji na różne tematy i potrafiące pobudzić odbiorców do refleksji. Uczniowie kształcącą się pod okiem Anny Bisialskiej – pedagoga i plastyka.

Nową ekspozycję przygotowali dla Państwa także członkowie Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego. 5 września o godz. 18.00 w Bibliotece Głównej (ul. Piłsudskiego 12) odbędzie się otwarcie zbiorowej wystawy fotograficznej Kartka z wakacji. Tak o powakacyjnej ekspozycji mówią fotografujący: „Wyjeżdżając na wakacje staramy się nie zapominać o najbliższych i przyjaciołach. Dobrym zwyczajem jest przesłać krótką informację o sobie i miejscu, w którym przebywamy. Członkowie RTF-u również nie zapomnieli o swoich przyjaciołach i przesyłają im fotograficzną kartkę z wakacji”.

Dzień później, 6 września o godz. 17.00 w Bibliotece Głównej (ul. Piłsudskiego 12, sala 36) odbędzie się otwarcie wystawy fotografii Marty Wiktorii Trojanowskiej Bieguny. Tematem przewodnim ekspozycji będzie… konik na biegunach, który w literaturze, sztuce i grafice użytkowej przedstawiany jest jako symbol beztroskiego dzieciństwa, obiekt marzeń wielu dzieci, pierwszy towarzysz dalekich „wypraw”. Czy tylko? A może to metafora nas – dorosłych, uwięzionych w życiowych schematach, które nie pozwalają wyrwać się do przodu, bo jedyne co tak naprawdę możemy, to rozkołysać bieguny i obijać się o skrajności… Na ekspozycję złoży się cykl archiwalnych fotografii zamykających w kilkunastu kadrach historię przedmiotu oraz autorskie fotografie, które przewartościowują ten uroczy symbol dzieciństwa. Fotografie te, wolne od cyfrowych przetworzeń, zostały wykonane na długich czasach naświetlania z asynchronicznymi błyskami lampy, co powoduje efekt ruchu i jednoczesnego zamrożenia obrazu.

I to nie są jedyne wystawy przygotowane przez bibliotekę:

7 września o godz. 18.00 w Filii nr 6 (ul. Kusocińskiego 13) odbędzie się otwarcie wystawy fotografii Marka Zawadzaka i Tomasza KunyPtaki. Marek Zawadzak od dzieciństwa był obserwatorem dzikiej przyrody. Od 8 lat uwiecznia ją na fotografiach. Jego najczęstszymi bohaterami zdjęć są ptaki, chociaż nie tylko. Wstając o świcie, wyjeżdża w teren, licząc na idealne światło i mnogość gatunkową ptactwa. Tomasz Kuna to fotograf przyrody, którą fotografuje od ponad 10 lat. Od zawsze związany z Radomiem, ale wychowany w Wierzbicy. Członek Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego i Klubu Przyrodników Regionu Radomskiego. Zwycięzca konkursu ogłoszonego przez Prezydenta Radomia „Cudze chwalicie, swego nie znacie – skarby Radomia” 2014. Na końcowy efekt jego fotografii składa się wiele przygotowań: szukanie ciekawych miejsc, długie obserwacje ptaków, następnie budowa odpowiednich kryjówek – czatowni lądowych, wodnych lub pływadełek. Często musi wyczekiwać na upragnione zdjęcie w ciężkich warunkach – brodząc po szyję w wodzie, leżąc w błocie czy siedząc w czatowni przy temperaturze dochodzącej do -20*C.

* * * *

Przypominamy także, że do 28 września trwają zapisy na XII otwarty konkurs o tytuł Radomskiego Mistrza Polskiej Ortografii 2017.

Dyktando rozpocznie się 30 września 2017 roku o godz.10.00 w sali widowiskowej Ośrodka Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” ( ul. Malczewskiego 16).

Tekst przygotował i tradycyjnie podyktuje prof. Andrzej Markowski. Do boju o tytuł mistrza mogą zgłaszać się wszyscy mieszkańcy Radomia i powiatu radomskiego. Zgłoszenia składać można osobiście (w Miejskiej Bibliotece Publicznej, ul. Piłsudskiego 12) lub elektronicznie (na adres:biblioteka@mbpradom.pl). W zgłoszeniu należy podać imię, nazwisko, adres i numer telefonu. W tym roku dodatkową atrakcją będzie tzw. dyktando mistrzów, w którym wezmą udział wszyscy dotychczasowi zwycięzcy i wyróżnieni. Dyktando mistrzów odbędzie się zaraz po tradycyjnym radomskim dyktandzie. Rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród nastąpi o godz.15.00 w Bibliotece Głównej, ul. Piłsudskiego 12.

Marta Trojanowska

Dział Promocji Książki i Biblioteki Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu

Dodaj komentarz