Luiza Borkowska-Ziółkowska – Pisarka

Luiza Borkowska-Ziółkowska

Rocznik orwellowski. Z urodzenia radomianka, z wyboru dęblinianka. Zadebiutowała opowiadaniem „Jamais vu – ziarna jutra”, opublikowanym w antologii grozy „Zarżnięta kura. Opowieści niesamowite” (Armoryka, Sandomierz 2007). To samo opowiadanie pojawiło się później w zbiorze historii mrożących krew w żyłach, „Potrawka z gołębi” (Armoryka, Sandomierz 2009).

Laureatka Plebiscytu Literackiego „Podkarpacki Pegaz 2008” w kategorii Autor Roku oraz Książkowy Debiut Roku za dreszczowiec „W niewoli strachu” (Armoryka, Sandomierz 2007) – plebiscyt został zorganizowany przez Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu, Salon EMPiK oraz Polskie Radio Rzeszów.

W swoim dorobku artystycznym ma również tomik poetycki „Sen nocy niepewnej” (PIKiM, Rzeszów 2009), a także książki dla dzieci, „Proszę, przepraszam, dziękuję. Małe wielkie słowa” (Petrus, Kraków 2018) oraz „Skąd się wziąłem w brzuszku, tato?” (Petrus, Kraków 2019).

Autorka skomponowała również piosenki (tekst+muzykę) dla dzieci z Publicznego Przedszkola Nr 6 w Radomiu, „Zdrowy twist przedszkolaka” (2012) oraz „Witaminową tęczę” (2013), które przedszkolaki zaprezentowały podczas Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki o Zdrowiu, zdobywając nagrody publiczności. Wiersze autorki były wyróżniane w licznych konkursach poetyckich i artystycznych, a jej książka dla dzieci „Proszę, przepraszam, dziękuję…” 31 lipca 2019 roku za pośrednictwem serwisu nokaut.pl, na 200 najczęściej kupowanych książek dla dzieci, uplasowała się na 1 miejscu. W przygotowaniu jest kolejna pozycja z sektora literatury dziecięcej oraz tomik poetycki, „Nieznośna lekkość myśli”, z którego dwa utwory zostały przedpremierowo zaprezentowane przez autorkę w Piwnicy Pod Baranami w październiku 2019 roku.

Wybrane wiersze autorki, które ukażą się nakładem krakowskiego Wydawnictwa Petrus, pojawiły się również w międzynarodowym almanachu „Boski Chór, t. 16” pod patronatem Międzynarodowego Stowarzyszenia Autorów Artystów Dziennikarzy Prawników Virtualia ART z siedzibą w Belgii.

 

Skąd się wziąłem w brzuszku, tato?”

Nie z kapusty są dzidziusie,
tylko z brzuszka od mamusi!
A ja chciałbym wiedzieć za to,
skąd się wziąłem w brzuszku, tato!?

(od Wydawcy)

Nadchodzi czas w życiu Małego Człowieka, kiedy po raz pierwszy zadaje pytanie: „Skąd się wziąłem?” Przychodzi taki moment w życiu Rodzica, w którym staje przed nie lada wyzwaniem – jak w delikatny i nieodbiegający od prawdy sposób wytłumaczyć kilkulatkowi jego pojawienie się w mamusinym brzuszku… Luiza Borkowska-Ziółkowska, z lekkością i humorem – w przystępnej dla małego i dużego Czytelnika formie – oswaja kwestię poczęcia, znakomicie oddając skrępowanie i zakłopotanie rodziców, nieustępliwą dziecięcą ciekawość, a także towarzyszące temu niebłahemu problemowi emocje.

Znana z książki Proszę, przepraszam, dziękuję. Małe wielkie słowa, mądra i doświadczona przez życie babcia Adelajda, opowiada historię, która w ciepły i rzeczowy sposób wyjaśnia, skąd się biorą dzieci oraz to, że są one NAJWIĘKSZYM SKARBEM tego świata!
Wierszowane opowiadanie zawiera tzw. myślową furtkę (merytoryczną bazę), dzięki której rodzice – w miarę rozwoju intelektualnego i emocjonalnego swych pociech – będą mogli rozwijać o stosowne szczegóły poruszane w książce zagadnienia.

Książeczka cieszy się dużą popularnością w przedszkolach, szkołach, wśród dzieci i dorosłych, a także wśród pedagogów, psychologów i logopedów.

Luiza Borkowska - Luiza Borkowska-Ziółkowska - Pisarka

Dodaj komentarz